4. července 2012 Muzeum olomouckých tvarůžků Loštice (okr. Šumperk)

www.tvaruzky.cz/Muzeum.aspx

GPS muzeum:

49°44'46"N, 16°55'40"E

GPS parkování na náměstí:

49°44'42"N, 16°55'40"E

Věděli jste, že pravé olomoucké tvarůžky se vyrábí v Lošticích ? Ano, tam byly vymyšleny a vyrábí se tam do dnes. Proč se jim říká olomoucké se dozvíte v muzeu. Kromě muzea je tam tvarůžková cukrárna a značková prodejna tvarůžků. Parkování je zdarma na náměstí. Muzeum tvarůžků je na adrese Palackého 4.

Před vstupem do muzea je třeba zazvonit, vchod je zamčen. Pokud zrovna provádí, počkejte minutku, průvodkyně zvonění slyší, jen musí dojít k telefonu. Až do shlédnutí muzea jsem nevěděl, že tvarůžky jsou dietní jídlo, protože jsou vyráběny z odtučněného tvarohu. Firma A.W. nedávno uhájila světový patent na jejich výrobu a veškeré pokusné náhrady, objevující se v hypermarketech, bude zakázáno vyrábět.

Továrna na tvarůžky byla po revoluci zrekonstruována a dnes je velmi pěkná. Současnou výrobu ale neuvidíte, z hygienických důvodů je tam zákaz vstupu.

.

Tvarůžková cukrárna

Tvarůžková cukrárna

Dokud neochutnáte místní speciality - slané dorty z olomouckých tvarůžků, nebudete věřit jak jsou dobré. Určitě doporučuji navštívit Tvarůžkovou cukrárnu, která je na adrese Komenského 325. Parkování hned naproti cukrárně. Cena je trochu vyšší, je ale vyvážena vysokou kvalitou a chutí.

GPS: 49°44'43"N, 16°55'46"E

Značková prodejna

Značková prodejna A.W.

Veškerý sortiment můžete zakoupit ve značkové prodejně na Náměstí Míru. Pokud by jste přijeli v době kdy je zavřeno, naproti v restauraci U Coufalů mají automat se základními druhy výrobků.

GPS: 49°44'44"N, 16°55'41"E

Ubytování v chatách a chalupách na střední Moravě

 Na mapě:


Zvětšit mapu